Wat is een hypo?

Hypo staat voor hypoglykemie. Het betekent dat de bloedglucose (te) laag is (lager dan 4 mmol/L). Bij een te laag bloedglucosegehalte gaat het lichaam waarschuwingssignalen geven.

Signalen van een hypo

De signalen van een hypo kunnen zijn:

  • beven, trillen en overmatig transpireren
  • duizeligheid en concentratieproblemen
  • een sterk hongergevoel
  • hoofdpijn
  • extreme vermoeidheid
  • misselijkheid en braken
  • prikkelbaarheid en agressiviteit
  • sombere stemmingen
  • onrust en slaapstoornissen
  • verminderd reactievermogen en alertheid
  • een verminderd gevoel in bijvoorbeeld de vingers

De waarschuwingssignalen kunnen bij iedereen verschillend zijn. Sommige mensen hebben maar één of twee van de verschijnselen, anderen hebben er meer.

Wanneer u een hypo hebt, vraag uzelf dan af wat u anders dan anders hebt gedaan. Het kan u helpen herkennen wat een hypo bij u veroorzaakt. Zo kunt u dit probleem in het vervolg vermijden. Indien u regelmatig last hebt van hypo’s, is het verstandig om contact op te nemen met uw behandelaar.

Toename kans op hypo

De kans op een hypo neemt toe wanneer:

  • u zich meer lichamelijk inspant dan u gewend bent
  • u zich niet aan de voorgeschreven dosering medicijnen houdt of deze op een verkeerd tijdstip inneemt
  • u te veel insuline injecteert
  • u onregelmatig eet, vooral als u de hoofdmaaltijd overslaat
  • u uw dieet of leefgewoonten verandert
  • u aan het vasten bent of alcohol gebruikt
Wat moet u doen als u een hypo krijgt?

Als u voelt dat u een hypo hebt of krijgt, dan is het belangrijk dat u uw bloedglucosespiegel weer stijgt. Als het mogelijk is, test dan uw bloedglucosespiegel. Indien deze 4 mmol/l of lager is, of als het niet mogelijk is om te testen:

  • Eet of drink dan iets met veel glucose, bijvoorbeeld een glas limonade (geen light!), 2 eetlepels suiker, of 3-5 tabletten druivensuiker
  • Wanneer u zich na 5 minuten beter voelt, eet dan iets dat veel koolhydraten bevat, zoals een boterham, wat fruit of uw volgende maaltijd
  • Indien u zich na 5 minuten nog niet beter voelt, eet dan nog meer producten die suiker bevatten en controleer, indien mogelijk uw bloedglucosespiegel opnieuw.

De meeste hypo’s zijn mild en gemakkelijk te behandelen. Echter, soms kan een hypo zo ernstig zijn, dat het kan leiden tot bewusteloosheid.

Wat moet uw omgeving doen als u een hypo krijgt?

Het is belangrijk dat uw omgeving de waarschuwingssignalen van een hypo kunnen herkennen. En dat uw omgeving weet wat te doen. Indien nodig kan uw omgeving u dan helpen iets te eten of te drinken te geven.

Mocht u bewusteloos raken als gevolg van de hypo, dan moet onmiddellijk een ambulance gebeld worden. Er bestaan injecties met glucagon die toegediend kunnen worden in geval van een ernstige hypo. Deze kunnen door uw arts voorgeschreven worden. Glucagon is een hormoon dat precies het tegenovergestelde doet van insuline: het verhoogt de bloedglucosespiegel in het bloed. Indien u een glucagon injectie bij u draagt, zorg er dan voor dat uw omgeving weet hoe ze die moeten toedienen.